Povijest škole u Semeljcima

Nakon odlaska Turaka krajem 17. stoljeća pojačano je
naseljavanje u području Semeljaca.
Osnivanjem samostalne župe u Semeljcima 1754. godine
zadovoljilo se tadašnjoj odredbi zakonodavca “gdje postoji župa da bude i škola“.
Pučka škola u Semeljcima otvorena je 1786. godine.

Povijest škole u Forkuševcima

.U Spomenici škole zapisano je: „Škola u Forkuševcima osnovana 1883. godine. Bila je smještena u seljačkoj kući kupljenoj od Antuna Mandića

Povijest škole u Kešincima

.Selo Kešinci spominje se u povijesnim izvorima 1477. – 1478. godine kao Keze ili Kesse, a nalazilo se djelomično u posjedu obitelji Gorjanskih. Postoji zapis o naselju Magna Villa ili Veliko selo koje se nalazilo nedaleko današnjih Kešinaca.

Povijest škole u Koritni

Đakovački biskup Josip Antun Ćolnić za vrijeme svoje službe između 1751. i 1773.godine naselio je Hrvate iz okolice Dervente i samostana Plehana u Slavoniju te osnovao nekoliko novih naselja među kojima i Koritnu. Škola u Koritni započela je s radom 1860. godine. Kupljena je kuća s dvorištem te preuređena za potrebe škole. Prvi je učitelj bio Mato Gregačević rodom iz Babine Grede.

Povijest škole u Mrzoviću

Škola u Mrzoviću nije postojala do 1858. godine. Školski su obveznici do tada pješačili u susjedno selo Vrbicu gdje se nalazila škola. Općina je te godine kupila staru zgradu
u centru sela koja je preuređena u mjesnu školu. Iako je postojala školska zgrada, nastava se nije održavala zbog nedostatka učitelja.

Povijest škole u Vrbici

Vrbica je vrlo staro naselje. Spominje se još 1244. godine kao župa, a 1330. godine kao feudalni posjed. Za vrijeme turske vladavine Vrbica je pripadala đakovačkim pašama. Posljednji đakovački paša zvao se Ali-paša. Nakon odlaska Turaka u Vrbici je ostala 21 naseljena kuća. Selo je pripadalo đakovačkom vlastelistvu.

Povijest škole u Vučevcima

Tijekom 18. stoljeća selo se sporo razvija. Biskup Ćolnić doseljava nekoliko obitelji iz Bosne. U Vučevcima je 1758. godine ukupno bilo 20 kuća i 148 stanovnika. Sredinom 19. st. počelo je doseljavanje Nijemaca u selo. Do 1870. godine u Vučevce je doselilo 40 njemačkih obitelji, a do kraja stoljeća još 12 obitelji.
Škola u Vučevcima otvorena je školske 1785./1786. godine.

Skip to content